Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Starostwo Powiatowe w Kutnie - Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum w Krośniewicach

Informacje

Podziękowania za bohaterskie czyny

Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski razem z Komendantem Powiatowym Policji w Kutnie insp. Dariuszem Walichnowskim i przedstawicielami gmin podziękował osobom, które dokonały obywatelskich ujęć w ostatnim czasie na terenie powiatu kutnowskiego.

Otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie

W czwartek 8 września odbyło się uroczyste otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie. W wydarzeniu uczestniczył Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski.

Ważna inwestycja w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym

Modernizacja warta ponad 7 milionów złotych odmieni funkcjonowanie szpitala.

Starostowie podpisali deklarację powołania RPU

Rzecznik Praw Ucznia miałby się pojawić w każdej szkole powiatowej.

Obchody Europejskich Dni Dziedzictwa w Muzeum w Krośniewicach

Muzeum im. Jerzego Dunin-Borkowskiego w Krośniewicach kolejny raz wzięło udział w obchodach Europejskich Dni Dziedzictwa.  Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem „Smaki Dziedzictwa”.

Z tej okazji  muzeum przygotowało nową wystawę czasową pt. „Z lamusa dawnych smaków” oraz krótką prelekcje pt. „Wychowani w różnych smakach”.

Uczestników spotkania nie trzeba był przekonywać, że słowo smak nie zawsze musi się kojarzyć tylko  jedzeniem, bo jest to również  cały szereg nostalgii  i magia  wspomnień dawnych „smaków”.

Zgromadzoną publiczność w temat kulinariów wprowadził podcast z udziałem niezaprzeczalnego autorytetu w tej dziedzinie Pana Roberta Makłowicza przygotowany przez Narody Instytut Dziedzictwa.

Dotyczył on przede wszystkim interpretacji słowa „smak”. Następnie, opowiedziano o tradycjach kulinarnych  naszego regionu, gdzie dominowały przede wszystkim produkty naturalne  takie jak ziemniaki, mąka, kasze i nabiał.

Gotowano zazwyczaj  proste zupy na bazie bulionu warzywnego z ziemniakami krojonymi w kostkę, rzadziej zupy gotowane na kościach czy owocowe zupy sezonowe. Jednakże, podstawowym posiłkiem  jadanym  niemal codziennie był barszcz (żur), oprócz tego na stołach pojawiały się różnego rodzaju polewki wykorzystujące  serwatkę, maślankę i kwaśne mleka, zaprawiane jedynie mąką. Nasz region słynął również z wielości odmian różnego rodzaju klusek i pierogów. Popularne były także łatwo dostępne ryby słodkowodne m.in. okonie, kiełbie, węgorze czy szczupaki. Mięso jadano jedynie od święta. Po zakończonej prelekcji wyświetlono prezentację multimedialna, pt.: „Historia polskiego smaku”  prezentującą, ciekawostki kulinarne z różnych epok kart historii Polski.

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-09-16 14:09przez:
Opublikowano:2021-09-16 14:11przez: Paweł Albiniak
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:714

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo