Kościoły Powiatu Kutnowskiego
Obszar powiatu kutnowskiego posiada również WIELE ZABYTKÓW SAKRALNYCH. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze:
Kościół św. Wawrzyńca z XIX w. Kutnie. Kościół zaprojektowany przez Konstantego Wojciechowskiego, w stylu neogotyckim. Składa się z trzech naw i posiada bogaty wystrój wnętrza, szczególnie ołtarz główny, droga krzyżowa i witraże.
Neogotycki kościół ewangelicko- augsburski w Kutnie. Pobudowano go w roku 1881 na miejscu dawnego drewnianego kościółka.
Gotycko-renesansowy kościół w Głogowcu wzniesiony w 1434 r. częściowo odbudowany w roku 1914 po zniszczeniach potopu szwedzkiego. Wewnątrz kościoła znajduje się najcenniejszy zabytek powiatu kutnowskiego - renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego (1565 r.). Obok kościoła znajduję się ciekawa Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego - Zobacz Stacje drogi krzyżowej są poświęcone nie tylko wydarzeniom religijnym, ale także pokazują bolesne wydarzenia z historii narodu polskiego, jak rozbiory Polski czy wojny. Droga krzyżowa powstała w latach 80-tych i jest jedną z nielicznych tego typu dróg krzyżowych w naszym kraju. Kościół wraz z innymi obiektami stanowi Sanktuarium Maryjne Matki Bożej.
Barokowy kościół w Grochowie p.w. św. Tomasza Apostoła, drewniany kościółek pochodzący z 1681 r. (gmina Nowe Ostrowy).
Barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie, drewniany kościółek wzniesiony 1685 r. (gmina Nowe Ostrowy).
Kościół p.w. św.Wojciech BM, wzniesiony w II połowie XIX w, utrzymany w stylu neogotyckim. Przebudowany i otynkowany w roku 1945 . Wewnątrz znajdziemy rzeźby Ludwika Jabłońskiego z 1874 roku. (gmina Dąbrowice).
Gotycki kościół w Orłowie, wybudowany w latach 1430- 1453 a następnie przebudowany w XIX w. Ciekawy element stanowi baszta z otworami strzelniczymi (gmina Bedlno).
Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie pochodzi z 1778 roku. We wnętrzach można znaleźć gotycki rzeźby z końca XIV wieku, przy kościele zaś stoi wieczna drewniana dzwonnica z XVIII wieku (gmina Bedlno).
Kościół w Łaniętach pochodzi z 1643 roku, w jego wnętrzach znajdują się ciekawe polichromie z 1910 roku malowane przez L. Zdziarskiego oraz epitafium A. Gliszczyńskiego.
Drewniany kościół w Łękach Kościelnych p.w. św. Marii Magdaleny wzniesiono wroku 1775. We wnetrzach znajdziemy m.in. XVIII wieczne ołtarze, późnobarokowe organy, cenne płótna i barokowa chrzcielnicę (gmina Krzyżanów)
Murowany kościół w Mnichu z 1862 roku. We wnętrzach kościoła znajduje się renesansowy nagrobek z I połowy XVI w. Stefana Kucieńskiego (gmina Oporów).
Zespół kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Żychlinie . Murowany kościół pochodzi z 1782 r., rozbudowany w 1838. Zespół posiada murowaną dzwonnicę z I połowy XIX i murowaną plebanię.
Modrzewiowy kościół św. Floriana w miejscowości Nowe . Zbudowany w 1755 r. z późnobarokowym wystrojem (gmina Krośniewice).
Ponadto w Żychlinie znajduje się Synagoga- dawna Bożnica Żydowska z 1888 roku.
Galeria zdjęć
-
Kościół w Łękach Kościelnych
-
Kościół w Pleckiej Dąbrowie
-
Sanktuarium Maryjne w Głogowcu
-
Kościół w Grochowie
-
Kościół w Imielnie
-
Kościół w Mnichu
-
Kościół w Łaniętach
-
Kościół w Nowem
-
Kościół w Orłowie
-
Kościół w Żychlinie
-
Kościół pw.św. Wawrzyńca w Kutnie
-
Ruiny synagogi żydowskiej w Żychlinie
-
Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego w Głogowcu
Metryczka
Wytworzono: | 2021-03-16 14:48 | przez: |
---|---|---|
Opublikowano: | 2021-03-16 00:00 | przez: Tomasz Dębowski |
Podmiot udostępniający: | Starostwo Powiatowe w Kutnie | |
Odwiedziny: | 9534 |
Rejestr zmian
- Brak wpisów.