Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Starostwo Powiatowe w Kutnie - Dwory i pałace Powiatu Kutnowskiego

Informacje

Podziękowania za bohaterskie czyny

Daniel Kowalik, Starosta Kutnowski razem z Komendantem Powiatowym Policji w Kutnie insp. Dariuszem Walichnowskim i przedstawicielami gmin podziękował osobom, które dokonały obywatelskich ujęć w ostatnim czasie na terenie powiatu kutnowskiego.

Otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie

W czwartek 8 września odbyło się uroczyste otwarcie pracowni biologicznej w Zespole Szkół im. Stanisława Staszica Nr 1 w Kutnie. W wydarzeniu uczestniczył Daniel Kowalik - Starosta Kutnowski.

Ważna inwestycja w Kutnowskim Szpitalu Samorządowym

Modernizacja warta ponad 7 milionów złotych odmieni funkcjonowanie szpitala.

Starostowie podpisali deklarację powołania RPU

Rzecznik Praw Ucznia miałby się pojawić w każdej szkole powiatowej.

Dwory i pałace Powiatu Kutnowskiego

Historycznie ziemie powiatu kutnowskiego są związane z ziemiaństwem i kulturą folwarczną. Pozostałościami po tych czasach są dworki i zabytkowe parki, dziś przekształcone głównie na szkoły czy domy opieki społecznej, bądź stanowiące własności prywatne. Zespoły dworskie składały się zwykle z trzech części: właściwego domu mieszkalnego, zabudowań gospodarczych oraz parku. Najlepiej zachowaną częścią zazwyczaj są budynki kiedyś zamieszkiwane przez służbę. Powiat Kutnowski śmiało można nazwać krainą dworów i pałaców, czyli  historycznych pamiątek.  W całym powiecie jest ich blisko pięćdziesiąt. Jest to jedna z największych ilości tego typu obiektów wśród wszystkich powiatów województwa łódzkiego.  

OBIEKTY DWORSKIE I PAŁACOWE

Dwór w Głogowcu, powstały w latach 1881-1900 (gm. Kutno) , obecnie własność prywatna, działa tu przedsiębiorstwo rolnicze.

Dwór w Leszczynku z II poł. XIX w. (gm. Kutno), obecnie mieści się tu Centrum Kultury Gminy Kutno.

Pałac w Lesznie z II połowy XIX wieku, obecnie własność prywatna.

Dwór w Strzegocinie wzniesiony w latach 1877-1878 (gmina Kutno), mieści się tu  Dom Formacyjny Diecezji Łowickiej i Rodzinny Dom Dziecka. 

Zespół Dworski w Grochowie, z lat 1879- 1880 (gm. Nowe Ostrowy).

Zespół podworski w Imielnie z poł. XIX wieku (gm. Nowe Ostrowy).

Zespół dworski w Miksztalu, z końca XIX wieku (gmina Nowe Ostrowy), własność prywatna.

Pałac w Bedlnie , z 1920 roku, otoczony parkiem, w którym znajdują się dwa stawy ( gmina Bedlno), własność prywatna.

Dwór w Orłowie, zbudowany w 1880 r. (gmina Bedlno).

Dwór w Wojszycach, położony jest na terenie parkowego w którym znajdują się stawy, strumień i starodrzewie. Zbudowany w XVIII w. a odbudowany w 1959 roku. Obecnie stanowi Dom Pomocy Społecznej (gmina Bedlno).

Piętrowy dwór w Pniewie, mieści się w parku pochodzącym z XX wiek. Po wojnie został przebudowany i obecnie jest tam Dom Pomocy Społecznej (gmina Bedlno).

Zespół pałacowo-parkowy w Łaniętach z II połowy XIX w. (gmina Łanięta). W jego skład wchodzi  park o powierzchni 9,5 ha, pałac oraz oficyna. Pałac zbudowany jest w stylu neogotyckim,  do dzisiaj zamieszkały. Oficyna  ma charakter neogotyckiego zameczku, mieści się  Gminny Ośrodek Kultury i Sportu oraz Biblioteka Gminna.

Zespół dworski we Franciszkowie z XIX wieku . Murowany dwór dziś jest siedzibą Domu Pomocy Społecznej (gmina Łanięta).

Pałac w Suchodębiu z XIX wieku, własność prywatna.

Dwór w Kaszewach Dwornych z II połowy XIX wieku (gmina Krzyżanów).

Dwór szlachecki w Łękach Kościelnych z XVIII w. , przebudowany w XIX w. Położony jest w XIX- wiecznym parku, na wysepce otoczonej fosą. Ciekawostka jest to, że dwór posłużył jako plener do filmów: "Rodzina Połanieckich" i " Historia kina w Popielawach" (gmina Krzyżanów).

Dwór w Konarach z końca XIX w. otoczony zniszczonym już parkiem krajobrazowym z II połowy XIX w. (gmina Krzyżanów).

Dwór w Krzyżanowie z II połowy XIXw. Obecnie siedziba Gminy (gmina Krzyżanów).

Pałac w Kterach z 1820 r. położony na terenie parku (gmina Krzyżanów).

Dwór w Mnichu z II połowy XIX w., własność prywatna (gmina Oporów).

Murowany pałac w Poborzu, wzniesiony w końcu XIX w. (gmina Oporów). Obiekt jest zamknięty, ale można go oglądać od zewnątrz. Nieopodal pałacu znajdziemy pozostałości po zagospodarowaniach dworskich.

Pałac w Strzelcach, wybudowany w 1869 r. W skład pałacu wchodzi również cukrownia i gorzelnia (gmina Strzelce).

Dwór w Niedrzewiu Drugim (gmina Strzelce).

Zespół parkowo-dworski w Sójkach, pochodzi z I połowy XIX w. Budowla świetnie zachowana. W parku mieści się ogród dydaktyczny, a w nim około 250 gatunków drzew i krzewów (gmina Strzelce), obecnie ***hotel.

Zespół pałacowy w Niedrzewiu z II połowy XIX wieku (gmina Strzelce).

Zespół dworski w Siemianowie, wybudowany na przełomie XIX i XX wieku, położony w parku z tego samego okresu ( gmina Strzelce).

Zespół dworsko parkowy w Woli Raciborowskiej z II połowy XIX w.(gmina Strzelce).

Zespół dworski w Drzewoszkach z początku XX w. Drewniany dwór otoczony jest parkiem, stanowił siedzibę szkoły podstawowej.

Zespół pałacowy w Śleszynie Wielkim, powstał na początku XIX w. odrestaurowany w latach 1947 - 1966. Pałac otacza XIX wieczny park. Obecnie siedziba szkoły.

Zespół dworski w Śleszynku z lat 20 XX w. wraz z parkiem (gmina Żychlin).

Zespół dworski w Zarębowie z kaplicą z początku XX w., spichlerzem z początków XX i parkiem z XIX W. (gmina Żychlin).

Zespół folwarczno- dworski w Skłótach z I połowy XIX w. Zespół zbudowany w formie nieregularnej willi włoskiej, przebudowany w 1888 r., otoczony 5,5 ha parku z XX w. (gmina Krośniewice).

Zespół dworsko- parkowy w Głogowej z II połowy XIX w. otoczony parkiem krajobrazowym. Park posiada zachowana aleje lipową (gmina Krośniewice).

Zespół pałacowo-parkowy w Krośniewicach z XVIII i XIX w. Pałac położony jest na terenie obszernego parku z dwoma stawami. W parku dostępne są również oficyna, oranżeria, domek ogrodnika i kordegrada z lat 70 XIX w. Do budynku należy też budynek rządcówki z II połowy XIX w. Budynek ten nazywany jest tez Andersówką, gdyż urodził się tam gen. Władysław Anders. Na terenie zespołu znajduje się najstarszy w Polsce pomnik księcia Józefa Poniatowskiego z 1814 r. Obecnie w pałacu mieści się szkoła (gmina Krośniewice).

Zespół dworsko-parkowy w Głaznowie  z XIX i XX w. oraz z parkiem z połowy XIX w. (gm. Krośniewice).

Zespół dworski w Dębowej Górze, własność prywatna 

Wiele spośród cennych obiektów uległo całkowitemu lub częściowemu zniszczeniu. Dotyczy to głównie obiektów stanowiących własność gmin, na których utrzymanie brakuje pieniędzy. Obiekty zaadoptowane do celów społecznych są w lepszym stanie , ale nie są eksponowane jako dobro kultury i świadectwo ciekawej historii rodów dworskich..

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-16 14:46przez:
Opublikowano:2021-03-16 00:00przez: Tomasz Dębowski
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:12962

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo