Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij Zamknij

Informacje

"Różany Zakątek" oficjalnie otwarty.

Podczas uroczystości było wiele radości i wzruszeń.

Dzień Dziecka w Pernie. Świetna zabawa na świeżym powietrzu

Starostwo Powiatowe w Kutnie wraz z Nadleśnictwem Kutno dało młodzieży trochę normalności.

Teqball przyszłością kutnowskiego sportu? Michał LIstkiewicz spotkał się ze Starostą

W Starostwie Powiatowym w Kutnie odbyła się konferencja prasowa dotycząca, zyskującej na popularności, dyscypliny sportowej jaką jest Teqball.

Obchody Święta Pułkowego w Nowej Suchej

Przedstawiciele Powiatu Kutnowskiego oraz Gminy Nowa Sucha uczcili pamięć żołnierzy 37 pułku piechoty oraz człowieka działającego na rzecz upamiętnienia poległych na terenie gminy.

Kościoły Powiatu Kutnowskiego

Obszar powiatu kutnowskiego posiada również WIELE ZABYTKÓW SAKRALNYCH. Poniżej przedstawiamy te najciekawsze:

Kościół św. Wawrzyńca z XIX w. Kutnie. Kościół zaprojektowany przez Konstantego Wojciechowskiego, w stylu neogotyckim. Składa się z trzech naw i posiada bogaty wystrój wnętrza, szczególnie ołtarz główny, droga krzyżowa i witraże.

Neogotycki kościół ewangelicko- augsburski w Kutnie. Pobudowano go w roku 1881 na miejscu dawnego drewnianego kościółka.

Gotycko-renesansowy kościół w Głogowcu wzniesiony w 1434 r. częściowo odbudowany w roku 1914 po zniszczeniach potopu szwedzkiego. Wewnątrz kościoła znajduje się najcenniejszy zabytek powiatu kutnowskiego - renesansowy nagrobek Jana Głogowskiego (1565 r.). Obok kościoła znajduję się  ciekawa Droga Krzyżowa Umęczonego Narodu Polskiego - Zobacz  Stacje drogi krzyżowej są poświęcone nie tylko wydarzeniom religijnym, ale także pokazują bolesne wydarzenia z historii narodu polskiego, jak rozbiory Polski czy wojny. Droga krzyżowa powstała w latach 80-tych i jest jedną z nielicznych tego typu dróg krzyżowych w naszym kraju.  Kościół wraz z innymi obiektami stanowi Sanktuarium Maryjne  Matki Bożej.

Barokowy kościół w Grochowie p.w. św. Tomasza Apostoła, drewniany kościółek pochodzący z 1681 r. (gmina Nowe Ostrowy).

Barokowy kościół p.w. Niepokalanego Poczęcia NMP w Imielnie, drewniany kościółek wzniesiony 1685 r. (gmina Nowe Ostrowy).

Kościół p.w. św.Wojciech BM, wzniesiony w II połowie XIX w, utrzymany w stylu neogotyckim. Przebudowany i otynkowany w roku 1945 . Wewnątrz znajdziemy rzeźby Ludwika Jabłońskiego z 1874 roku. (gmina Dąbrowice).

Gotycki kościół w Orłowie, wybudowany w latach 1430- 1453 a następnie przebudowany w XIX w. Ciekawy element stanowi baszta z otworami strzelniczymi (gmina Bedlno).

Drewniany kościół w Pleckiej Dąbrowie pochodzi z 1778 roku. We wnętrzach można znaleźć gotycki rzeźby z końca XIV wieku, przy kościele zaś stoi wieczna drewniana dzwonnica z XVIII wieku (gmina Bedlno).

Kościół w Łaniętach pochodzi z 1643 roku, w jego wnętrzach znajdują się ciekawe polichromie z 1910 roku malowane przez L. Zdziarskiego oraz epitafium A. Gliszczyńskiego.

Drewniany kościół w Łękach Kościelnych p.w. św. Marii Magdaleny wzniesiono wroku 1775. We wnetrzach znajdziemy m.in. XVIII wieczne ołtarze, późnobarokowe organy, cenne płótna i barokowa chrzcielnicę (gmina Krzyżanów)

Murowany kościół w Mnichu z 1862 roku. We wnętrzach kościoła znajduje się renesansowy nagrobek z I połowy XVI w. Stefana Kucieńskiego (gmina Oporów).

Zespół kościoła p.w. św. Piotra i Pawła w Żychlinie . Murowany kościół pochodzi z 1782 r., rozbudowany w 1838. Zespół posiada murowaną dzwonnicę z I połowy XIX i murowaną plebanię.

Modrzewiowy kościół św. Floriana w miejscowości Nowe . Zbudowany w 1755 r. z późnobarokowym wystrojem (gmina Krośniewice).

Ponadto w Żychlinie znajduje się Synagoga- dawna Bożnica Żydowska z 1888 roku.

 

Metryczka

Metryczka
Wytworzono:2021-03-16 14:48przez:
Opublikowano:2021-03-16 00:00przez: Tomasz Dębowski
Podmiot udostępniający: Starostwo Powiatowe w Kutnie
Odwiedziny:516

Rejestr zmian

  • Brak wpisów.

Banery/Logo